KRONIKA EUROPEJSKIEGO CENTRUM KULTURY "LOGOS"
2008 rok

Żłóbek w Kościele Środowisk Twórczych autorstwa Marii Sadowskiej

Boże Narodzenie to wspomnienie z dzieciństwa . To rozgwieżdżone granatowe niebo, pokryta śniegiem ziemia z domostwami, w których rozświetlonych, ciepłych wnętrzach gromadziła się rodzina przy wigilijnym stole, to pachnąca choinka, prezenty i zapamiętana z dzieciństwa szklana kula z szopką i "padającym" wewnątrz śniegiem. (...)

przeczytaj całość  

14 grudnia 2008 r. wystawa fotografii
wernisaż - niedziela - godzina 12.oo

XII Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w fotografii Andrzeja Wacha i Grzegorza Gałasińskiego.
Wystawa - co stało się już tradycją Festiwali Kultury Chrześcijańskiej - ukazuje wybrane chwile minionej edycji Festiwalu utrwalone w fotografii dwóch stale współpracujących z Europejskim Centrum Kultury Logos artystów fotografików.

przeczytaj całość  

19 października 2008 r. Msza Des-dur Stanisława Moniuszki

W dniu 19 października 2008 r. w Kościele Środowisk Twórczych usłyszeliśmy Mszę Des-dur Stanisława Moniuszki w wykonaniu:

Anny Jeremus-Lewandowskiej - sopran
Moniki Kolasy-Hladikovej - mezzosporan
Romualda Spychalskiego - tenor
Wiesława Bednarka - bas
Jakuba Garbacza - organy

którym towarzyszył Chór Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pod kierunkiem Anny Domańskiej.

przeczytaj całość  

05 października 2008 r. - wernisaż wystawy grafik prof. Leszka Rózgi

Jestem sługą moich myśli. Człowiek i wszystkie ludzkie sprawy są mi bliskie. Ciało i duch. Jestem trochę moralizatorem i wszystkie moje prace są historyjką z morałem. Nie są to ilustracje, choć, czasami zarzucają mi ilustracyjność i literackość. I chociaż może przez narracyjność bliższe są literaturze niż plastyce, bo czuję się bardziej poetą niż plastykiem, jestem plastykiem. Ciągle wątpię i mam nadzieję. Boję się brutalności i przemocy, ale trochę okrucieństwa, które jest w każdym z nas i mnie nie jest obce. Wieczny niepokój, niepewność jutra mojego i jutra wszystkich miesza się ciągle z nadzieją i wiarą, że człowiek pokona zwierzę, że duch pokona ciało. Czasami, a może zawsze mówię mentorskim tonem, bywam napuszony, kamufluję prostactwo zakrętasami późnego baroku i secesji. W pustym, ciemnym pokoju, mały człowieczek miota się i szuka promyka światła.
Rozmowa z Janem Czarnym w 1967 roku.

przeczytaj całość  

07 września 2008 r. - INAUGURACJA SEZONU KONCERTOWEGO 2008/2009
Arie z kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha

Arie z kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha
w wykonaniu:
Monika Kolasa–Hladikova – alt
Antoni Wierzbiński – flet
Anna Liszewska – fortepian
 
Koncert prowadziła Elżbieta Stępnik.

przeczytaj całość  

07 września 2008 r. - Violetta Wojcieszek malarstwo (kolekcja kopii
renesansowych aniołów) - wernisaż wystawy

Zgłębia tajniki sztuki malarskiej kopiując już od 20 lat. Zaczynała wzorując się na polskich mistrzach. Upodobała sobie szczególnie Jacka Malczewskiego, z którym łączy ją sangwiniczny nerw i skłonność do alegorii. Na mistrzów włoskiego renesansu podniosła rękę dopiero cztery lata temu - powstała obecna kolekcja kopii przedstawień Archaniołów i Aniołów. Fascynacja sakralnym malarstwem tablicowym zaowocowała wynalezieniem przez autorkę specjalnej techniki woskowo-olejno-żywicznej, dzięki której można malarstwo tablicowe, ze wszystkimi złoceniami tłoczonymi i ciętymi, kopiować na płótnie, przez co malowidło jest lżejsze, bardziej mobilne, a jednocześnie trwalsze.

przeczytaj całość  

29 czerwca 2008 roku - Teresa Kotkowska-Rzepecka W STRONĘ ŚWIATŁA
wernisaż wystawy prac malarskich

Kiedy Teresa Kotkowska-Rzepecka opisuje swoje obrazy, używa określeń: przedzierać, rozrywać, rozpruwać, rozcinać, zaglądać, co przestrzeń kryje w sobie". Mówi także, że poznając przestrzeń odkrywa człowieka. Ale ludzie nie są przecież tylko figurami w przestrzeni, kryją w sobie zagadkę wnętrza i podobnie jak otaczający ich świat - mają naturę zmienną i proteuszową. Artystce, która nie boi się podążać za swoimi odkryciami, nie zagraża niebezpieczeństwo ugrzęźnięcia w jednej manierze czy metodzie tworzenia, dlatego, że proces poznania tak bytu jak i arkanów sztuki nigdy nie zostanie zamknięty. [Magdalena Rabizo Birek, Wnętrza przestrzeni (fragment recenzji), Rzeszów 1998]

przeczytaj całość  

11 maja 2008 roku - Bolesław Tomaszkiewicz Małe formy tkackie
wernisaż wystawy

Bolesław Tomaszkiewicz świadectwo maturalne otrzymał w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1950 r. Studiował w latach 1950 - 1955 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, gdzie uzyskał dyplom ukończenia Wydziału Włókienniczego w dziedzinie włókiennictwa-tkactwa. W latach 1956 - 1996 był pracownikiem dydaktycznym macierzystej uczelni. Od 1969 do 1996 roku prowadził Pracownię projektowania tkaniny odzieżowej. Na uczelni pełnił między innymi funkcję kierownika Katedry Tkaniny(1976-78 i 1984-93), prodziekana (1975-81) oraz dziekana (1990-96). W 1993 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

przeczytaj całość  

Grób Pański w Kościele Środowisk Twórczych
autorstwa Marii Sadowskiej

Święta Wielkiej Nocy są dla każdego przeżyciem bardzo osobistym – mamy swoją wizję Misterium – wizję męki Pańskiej, wizję Zmartwychwstania. W dekoracji Grobu Pańskiego zawarty jest ładunek osobistych doznań, tu kumuluje się suma naszych przeżyć i przemyśleń związanych z Tajemnicą Wielkiej Nocy. Realizując dekorację grobu Pańskiego chciałam tę cząstkę siebie przekazać. Odchodząc od przyjętego w naszej tradycji realistycznego wyobrażenia grobu skupiłam się na symbolu - symbolem grobu jest tu puste krzesło po Człowieku–Bogu, pozostawione przy stole ostatniej wieczerzy i kamień polny, symbol milczenia i skupienia.
Odciśnięty w papierze zarys krzyża mówi o męce i śmierci, a do radości zmartwychwstania i polskości nawiązuje misa pełna kolorowych ludowych pisanek.
Nad całością góruje Najświętszy Sakrament…
Maria Sadowska

przeczytaj całość  

16 marca 2008 roku - Jan Kaja Droga Krzyżowa
wernisaż wystawy

Jan Kaja urodził się w 1957 r. w Bydgoszczy. W 1977 r. ukończył PLSP w Bydgoszczy. Od 1979 r. wspólnie z Jackiem Solińskim prowadzi Galerię Autorską. Na początku lat 80. realizował projekty konceptualne (plakaty – odezwy). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią oraz działalnością wydawniczą. W latach 1987-1992 studiował teologię w Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Absolutorium uzyskał w 1993 r. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Otrzymał m.in.: Nagrodę Kogi Gdańskiej (1984), Nagrodę Faktów (1988), Medal za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską (2002), Medal Prezydenta Miasta - Za szczególne zasługi dla Bydgoszczy (2004).
Obejrzyj GALERIĘ AUTORSKĄ.

przeczytaj całość  

09 marca 2008 roku Koncert: Stabat Mater Giovanni Babtista Pergolesi

09 marca 2008 roku przybyli do Kościoła Środowisk Twórczych wysłuchali
Stabat Mater Giovanni Babtisty Pergolesiego w wykonaniu:
Jolanty Sołowiej (Olsztyn) - sopran,
Moniki Kolasy-Hladikovej - mezzosopran,
Michała Olszewskiego - organy.

przeczytaj całość  

17 lutego 2008 roku - Recital fortepianowy Pawła Kowalskiego

W Kościele Środowisk Twórczych w niedzielę 17 lutego 2008 roku odbył się recital fortepianowy Pawła Kowalskiego, pianisty o światowej renomie, urodzonego w Łodzi. Był on pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał pod dyrekcją Kompozytora w kwietniu 1989 roku w Warszawie. Witold Lutosławski napisał wtedy: „... w p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem...”

Sponsorem koncertu była firma [Rozmiar: 4915 bajtów]

przeczytaj całość  

11 lutego 2008 roku godzina 18.oo
Tysiąc i pięćsetne przedstawienie TEATRU LOGOS!

Jubileuszowym przedstawieniem Teatru Logos był spektakl zatytułowany "Andrzejek" w reżyserii Bogusława Kierca

Nie z sentymentalnego rozczulenia mówiłem do niego Andrzejku, braciszku. Żeby przekazać ten prąd wdzięcznej tkliwości płynącej we mnie ku niemu i - powiem niezdarnie - żeby okazać swoją uniżoność wobec, przewyższającej mnie, jego dobroci. Pieszczotliwe sposoby zwracania się do dzieci (i do kobiet?) są może tym samym (nieuświadomionym?) uznaniem ich przerastającej nas istotności. To, co teraz odsłaniam, nie ma nic wspólnego z pomniejszaniem siebie czy z pokorą. Najbliższe jest emocji pozwalającej nam mówić zdrobniale: Jezu, Jezuniu...

przeczytaj całość  

10 lutego 2008 roku - Krzysztof Wieczorek Grafika
wernisaż wystawy

Dnia 10 lutego 2008 r. (w niedzielę) odbył się w galerii Kościoła Środowisk Twórczych wernisaż wystawy prac graficznych Krzysztofa Wieczorka.

Krzysztof Wieczorek ukończył studia w PWSSP w Łodzi. Dyplom obronił w pracowni prof. Leszka Rózgi w 1977 roku. Uprawia twórczość w zakresie grafiki warsztatowej, projektowej i malarstwa.
Więcej na stronie artysty

przeczytaj całość  

20 stycznia 2008 roku - Koncert kolęd

20 stycznia 2008 roku o godzinie 19.oo w Kościele Środowisk Twórczych odbył się koncert kolęd w wykonaniu Aleksandry Lipińskiej, Wojciecha Lipińskiego, Witolda Janiaka, Marcina Lorenca oraz Magdaleny Małgorzaty Krajewskiej. W aranżacji na gitarę, fortepian, flet i skrzypce usłyszeliśmy utwory: Dzisiaj w Betlejem, A cóż z Tą Dzieciną, Jezus Malusieńki, Gdy Śliczna Panna, Gdy się Chrystus rodzi, A wczora z wieczora, Cicha noc, Lulajże Jezuniu, Mizerna cicha oraz Przybieżeli do Betlejem.

przeczytaj całość  

13 stycznia 2008 roku - Koncert kolęd
"Przy wigilijnym stole"

Dnia 13 stycznia 2008 roku w Kościele Środowisk Twórczych odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu:
Jolanty Gzelli – mezzosopran, Ziemowita Wojtczaka – baryton
Aleksandry Nawe – fortepian i Jana Targowskiego – narrator.

przeczytaj całość  

XI Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w fotografii
(wernisaż wystawy)

W niedzielę 06 stycznia, ropoczęty o godzinie 12.oo, w galerii Kościoła Środowisk Twórczych, odbył się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Andrzeja Wacha i Grzegorza Gałasińskiego, ukazujących klimat i wydarzenia XI Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej.

przeczytaj całość  

SAMOTNOŚĆ – MIŁOŚĆ – 2007
Żłóbek w Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi autorstwa Grzegorza Małeckiego

Osamotnieni – samotni – dwa słowa, dwa stany, dwa znaczenia.
Osamotnieni – z wyboru – z konieczności – odrzuceni – niekochani – poniżani – rozdarci grzechem – z Bogiem, słabi.
Samotność – bo ważny jest wybór – własna, mocna droga – radość własnego, bogatego wewnętrznego domu – podjętych twórczych trudów, umiejętności…
I to jedno słowo –
MIŁOŚĆ
bo jesteśmy w niej z kimś, dla kogoś, żyjemy dla kogoś, tak jak Bóg, który z miłości przybrał ludzką postać – stał się człowiekiem, który z miłości do nas, w samotnej modlitwie w ogrójcu, podjął decyzję, aby stała się Jego wola, gdyż to Bóg jest miłością…
I w to wierzę…
A Ty?
Grzegorz Małecki

przeczytaj całość