KRONIKA EUROPEJSKIEGO CENTRUM KULTURY "LOGOS"
2011 rok

Żłóbek w Kościele Środowisk Twórczych autorstwa Grzegorza Małeckiego

„PIOTRA HERTLA – MUZYKA DUSZY…”

Koncert miał miejsce w Kościele Środowisk Twórczych dnia 11 grudnia 2011 r.
Rozpoczął się o godz. 18.00.
Zaśpiewali: Izabela Trębacz-Diakhate, Wojciech Walasik i Ziemowit Wojtczak.
Zagrali: Aleksandra Nawe (fortepian), Leszek Kołodziejski (akordeon), i Radosław Bolewski (perkusja).
Narratorem koncertu był Jan Targowski.

przeczytaj całość  

2 października 2011 r. - Andrzej Bartczak „Wokół Logosu” - collage

Andrzej Marian Bartczak, urodzony w 1945 roku, studiował w PWSSP w Łodzi w latach 1963 - 1969. W roku 1971 podjął pracę dydaktyczną na stanowisku asystenta profesora Stanisława Fijałkowskiego w Pracowni Technik Drzeworytniczych. W latach 1974/75 - 2010 kierował tą pracownią, którą następnie przekształcił w Pracownię Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej. W latach 1984 - 2008 kierował Katedrą Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im. Wł. Strzemińskiego. Od roku 2010 objął kierownictwo Pracowni Malarstwa I (Otwarta księga).
Profesor tytularny (1992), profesor zwyczajny (1994).

przeczytaj całość  

25 września 2011 r. - Jubileusz 25-lecia pracy dziennikarskiej Krystyny Piasecznej

W niedzielę, 25 września, msza miała charakter nieco bardziej osobisty. Środowisko Logosu uczciło jubileusz pracy dziennikarskiej pani Krystyny Piasecznej, pracownika Telewizji Łódź, która od wielu lat opracowuje materiały ukazujące działalność i charakter łódzkich teatrów, w tym również Teatru Logos.

przeczytaj całość  

18 września 2011 r. - Koncert

Zenon Kowalski - baryton, Grzegorz Szostak - bas, Danuta Antoszewska - fortepian.
Kościół Środowisk Twórczych – 18 września 2011 r. – godz. 19.oo.

przeczytaj całość  

04 września 2011 r. - wernisaż wystawy prac Anny Kopeć-Gibas - Ikony i grafika

Anna Kopeć-Gibas prowadzi w Warszawie własną pracownię plastyczną, w której zajmuje się grafiką warsztatową (przede wszystkim linorytem), malarstwem olejnym i pisaniem ikon. Artystka obroniła z wyróżnieniem dyplom na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w grudniu 2003 roku. Prace dyplomowe przygotowała w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka oraz w Pracowni Malarstwa prof. Mikołaja Dawidziuka.

przeczytaj całość  

05 czerwca 2011 r. Ewa Czaplicka - malarstwo

Wernisaż wystawy prac malarskich.

Ewa Czaplicka - malarka - ukończyła Wydział Grafiki ASP w Łodzi. Studiowała w pracowni malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego i w pracowni grafiki prof. Leszka Rózgi. Od dawna uprawia malarstwo portretowe, a od kilku lat inspiracją jej twórczości jest muzyka.

przeczytaj całość  

08 maja 2011 r. - „Łódź w malarstwie”

Wernisaż wystawy prac plastycznych Marii i Władysława Kaliskich, Wandy Wierzbowskiej oraz Dobrosława Wierzbowskiego. Galeria ECK Logos - godz. 12.oo.

przeczytaj całość  

Grób Pański autorstwa Grzegorza Małeckiego

25 kwietnia 2011, godz. 12.oo - Myśli Jana Pawła II w wyborze Jerzego Klechty

W ramach duchowego przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II w Europejskim Centrum Kultury Logos miało miejsce spotkanie ze słowem Polaka papieża - fragmenty z wyboru dokonanego przez Jerzego Klechtę czytali Agnieszka Kowalska i Aleksander Bednarz. Rozważaniom towarzyszyła muzyka Jana Sebastiana Bacha. Po części refleksyjnej można było spotkać się z Jerzym Klechtą, który zebrał i przygotował do druku „Myśli Jana Pawła II Wielkiego”.

Obejrzyj okładkę wydawnictwa

przeczytaj całość  

DROGA KRZYŻOWA w książce, tece i albumie
ze zbiorów Włodzimierza Rudnickiego

Spotkanie bibliofilskie przygotowane przez Ks. Waldemar Sondka - Duszpasterza Środowisk Twórczych - oraz Zarząd Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki miało miejsce w Ośrodku Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 22 środę, 13 kwietnia 2011 r. (rozpoczęło sie o godzinie 18.00).

Zobacz materiał pdf (w nowym oknie)

2 kwietnia 2011 r.
Prof. Marek Dyżewski - Muzyka J.S. Bacha wobec spraw ostatecznych
Konferencja

Spotkanie z muzyką Jana Sebastiana Bacha odbyło się w VI rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II w Kościele Środowisk Twórczych.

przeczytaj całość  

Barbara Wesołowska-Kowalska: grafika

Wernisaż wystawy prac graficznych odbył się 13 marca 2011 roku w Galerii ECK Logos.

przeczytaj całość  

27 lutego 2011 roku - O tych, których poznałem

Spotkanie z Jerzym Klechtą - opowieść o ludziach naszego czasu - od Jana Pawła II do Lecha Wałęsy. Wspomnienia dotyczyły między innymi: Fidela Castro, rodziny Jaruzelskich, króla Juana Carlosa II i Jana Nowaka Jeziorańskiego. Sala kominkowa ECK Logos, o godz. 12.oo.

przeczytaj całość  

Wernisaż wystawy prac Judyty Krasińskiej-Darnowskiej (malarstwo) i Jarosława Darnowskiego (collage)

Galeria Europejskiego Centrum Kultury Logos - 13 lutego 2011 r. (niedziela) - godz. 12.00

przeczytaj całość  

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pod dyrekcją Anny Domańskiej

Koncert miał miejsce w Kościele Środowisk Twórczych w niedzielę 09 stycznia 2011 r. Od godziny 18.oo przybyli mieli okazję wysłuchać Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, któremu towarzyszli soliści łódzkiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów. Zaśpiewali solo: Beata Aleksandrzak, Marta Gabryelczak, Magdalena Marchewka, Paulina Makulska, Robert Kaczmarek i Dariusz Perczak, a z Chóru Uniwersytetu Medycznego Elżbieta Tomala. Dyrygowała chórem Anna Domańska.

przeczytaj całość