5 października 2008 r. – godz. 12.00
prof. Leszek Rózga „Grafika”
wernisaż wystawy
Jestem sługą moich myśli. Człowiek i wszystkie ludzkie sprawy są mi bliskie. Ciało i duch. Jestem trochę moralizatorem i wszystkie moje prace są historyjką z morałem. Nie są to ilustracje, choć, czasami zarzucają mi ilustracyjność i literackość. I chociaż może przez narracyjność bliższe są literaturze niż plastyce, bo czuję się bardziej poetą niż plastykiem, jestem plastykiem. Ciągle wątpię i mam nadzieję. Boję się brutalności i przemocy, ale trochę okrucieństwa, które jest w każdym z nas i mnie nie jest obce. Wieczny niepokój, niepewność jutra mojego i jutra wszystkich miesza się ciągle z nadzieją i wiarą, że człowiek pokona zwierzę, że duch pokona ciało. Czasami, a może zawsze mówię mentorskim tonem, bywam napuszony, kamufluję prostactwo zakrętasami późnego baroku i secesji. W pustym, ciemnym pokoju, mały człowieczek miota się i szuka promyka światła.
Rozmowa z Janem Czarnym w 1967 roku.
Leszek Janusz Rózga urodził się 18 marca 1924 roku w Zgierzu. Jego ojciec był zawodowym wojskowym. Matka pochodziła z rodziny działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej, była miłośniczką literatury, teatru i muzyki. W 1936 roku kontakt z Karolem Hillerem, który zainteresował się jego rysunkami, kieruje zainteresowania przyszłego profesora w stronę malarstwa. Szczególne wrażenie robią na nim obrazy Jankiela Adlera. W 1938 roku w pokazie prac uczniowskich otrzymuje wyróżnienie za album o polskiej sztuce ludowej oraz za akwarelę Pejzaż.
Podczas wojny początkowo pracuje zarobkowo, a po wywiezieniu na przymusowe roboty do Niemiec w 1940 roku, w fabryce beczek w Altdamm (obecnie Dąbie k. Szczecina). Podczas próby ucieczki w 1942 aresztowany, osadzony zostaje w więzieniu w Berlinie, a następnie przymusowo zatrudniony w cegielni w Grossenbaum pod Duisburgiem. W styczniu zostaje internowany w obozie w Lintorfie k. Duisburga i przymuszony do pracy przy budowie wałów obronnych. Pomimo wszystko stale dokształca się amatorsko, portretuje współwięźniów, studiuje rysunki starych mistrzów niemieckich: Altdorfera, Dürera, Hansa Baldunga Griena, ale także Rembrandta, Tycjana, Rubensa i Leonarda da Vinci.
Po wyzwoleniu przez Armię Amerykańską, przebywając w obozach, działa aktywnie w życiu społeczno-artystycznym. Maluje i rysuje pod opieką Marii Skarbek-Kruszewskiej. Pogłębia wtedy swoje zainteresowanie niemieckim ekspresjonizmem, bierze udział w organizowanych przez UNRRA wystawach plastycznych, otrzymuje nagrody i wyróżnienia za rysunki.
W czerwcu 1948 roku, po powrocie do kraju, zdaje maturę i rozpoczyna studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, pod kierunkiem profesorów Adama Rychtarskiego, Stefana Wegnera, Ludwika Tyrowicza i Władysława Strzemińskiego. W 1954 roku otrzymuje dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dokąd przeniósł się po likwidacji Wydziału Plastyki Przestrzennej PWSSP w Łodzi. Zaczyna uczestniczyć w wystawach w Łodzi i pracować społecznie w Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Utrzymuje się z projektowania grafiki użytkowej i ilustracyjnej.
Do 1967 roku uczestniczy w wystawach międzynarodowych i krajowych. W tym roku, za namową Stefana Fijałkowskiego, rozpoczyna pracę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu grafiki. W 1971 roku współorganizuje na łódzkiej uczelni Wydział Grafiki i zostaje jego prodziekanem. Zostaje także docentem i kierownikiem pracowni wklęsłodruku. W 1975 roku obejmuje kierownictwo Katedry Grafiki Warsztatowej. W 1979 r. otrzymuje tytuł profesora i rezygnuje z funkcji prodziekana. W 1983 rezygnuje z prowadzenia Katedry Grafiki Warsztatowej, a w 1994 kończy pracę w PWSSP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Leszek Rózga stale tworzy i podróżuje. Same lata po rozstaniu z uczelnią łódzką przyniosły plon w postaci cykli Monumenty i Kaniony (po podróży do USA), Toskania II (prezentowany w Warszawie, Poznaniu i Łodzi), Z Ziemi Świętej (po podróży do Izraela), Człowiek i ludzie oraz Sycyliana (po podróży na Sycylię). W 2002 roku powstał cykl grafik Bieszczady oraz cykl Kawalkada. W 2003 Gra i gracze, Proces oraz Cudowny ogród. W 2004 po podróżach do Niemiec cykle Graffitti i Z wyspy Sylt.
oprac. na podstawie Janusz K. Głowacki, Kalendarium
[w:] Leszek Rózga, Rysunek, grafika, malarstwo, Łódź: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi 2005, ss. 136 - 140.
Na wystawie pokazane zostały następujące prace Leszka Rózgi:
Chaszcze - 1980 r.
Wejście - 1980 r.
Inny raj - 1981 r.
Czerwiec nad jeziorem - 1982 r.
Pejzaż marcowy z różą - 1982 r.
Pejzaż kwietniowy z brzozą - 1982 r.
Obcinanie brody - 1986 r.
Styczeń - park 1986 r.
Taniec Salome. próba II - 1986 r.
Głowa Holofernesa - 1987 r.
Barwy października - 1990 r.
Kuszenie III albo Ewa - 1990 r.
Luty - Struga 1992 r.
Toskania - Ogrody - 1996 r.
Na Górze Oliwnej - 1997 r.
W zatoce Tabga - 1997 r.
Morze Martwe - 1998 r.
Negew - 1998 r.
Zuzanna - 2000 r.
Eden - 2005 r.
Na Górze Oliwnej. próba 3 - 2005 r.
Bajoro - 2006 r.
Zaorany ugór - próba 1 - 2006 r.
Jydyta - próba V - 2007 r.
Kuszenie św. Antoniego - próba II - 1987 r. - 2008 r.