7 czerwca 2009 r.
Koncert na zakończenie sezonu 2008/2009
PROGRAM KONCERTU
1. G. B. Pergolesi - Se tu m`ami
2. A. Scarlatti - O cessate di piagarmi
3. A. Scarlatti - Sento nel core
4. G. F. Haendel - Dixit Dominus
5. G. Rossini - Aria "Fac ut Portem ..." ze "Stabat Mater"
6. G. Rossini - Aria Izabelli "Cruda sorte..." z I aktu opery "Włoszka w Algierze"
7. W. A. Mozart - Aria Cherubina "Voi, che sapete..." z II aktu opery "Wesele Figara"
8. G. Donizetti - Aria Leonory z opery "Faworyta"
9. G. Bizet - "Carmen" Aria z Kartami z III aktu
10. C. Saint-Saens - Aria Dalili "Mon coeur..." z opery "Samson i Dalila"
11. G. Verdi - Aria Eboli "Nel giaedin del bello..." z II aktu opery "Don Carlos"
Agnieszka Makówka mezzosopran
Urodziła się w Łodzi. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej im. St. Moniuszki w Łodzi, a kontynuowała ją w łódzkiej Akademii Muzycznej, którą ukończyła z wyróżnieniem w roku 1996. W tym czasie artystka podjęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie debiutowała w listopadzie 1995 roku partią Jadwigi w „Strasznym Dworze” Stanisława Moniuszki. Latem 1996 roku śpiewaczka wyruszyła wraz z łódzką Filharmonią im. A. Rubinsteina na tournée po Belgii i Francji z „Requiem” W. A. Mozarta.
W trakcie studiów została laureatką kilku znaczących Konkursów Wokalnych:
- 1992 – ll nagroda na Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju,
- 1993 – wyróżnienie na Konkursie im. R. Schumana w Zwickau (Niemcy),
- 1995 – lll nagroda na Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.
W 1996 roku Agnieszka Makówka rozpoczęła studia podyplomowe w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Horiany Branisteanu i w rok później została finalistką Konkursu im. A. Dvoraka w Karlovych Varach.
Od 1998 roku jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Artystka ma w swoim dorobku ponad 30 partii operowych. Wśród nich tak znaczące jak: Cherubin („Wesele Figara”), Zerlina („Don Giovanni”), Izabella („Włoszka w Algierze”), Carmen, Prezjozilla („Moc Przeznaczenia”), Amneris („Aida”). Wraz z Teatrem Wielkim w Łodzi odbyła liczne tournée po Europie z operami : „Carmen”, „Madame Butterfly”, „Rigoletto”, „Nabucco”, „Czarodziejski Flet”.
Wielokrotnie zapraszana przez filharmonie w Polsce brała udział w realizacji wielu dzieł, m.in. „Requiem” Mozarta, „Stabat Mater” Pergolesiego, Rossiniego i Szymanowskiego, „Missa Solemnis” Beethovena, „Te Deum” Pendereckiego. Na scenach i estradach występowała pod batutą takich mistrzów jak: W. Michniewski, M. Pijarowski, A. Straszyński, A. Wicherek, K. Kord, V. Kiradijev, T. Wojciechowski, T. Kozłowski.
Za całokształt działalności artystycznej Agnieszka Makówka została wyróżniona:
- w 2000 roku nagrodą Polskiej Akademii Nauk,
- w 2006 roku nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego.
W sezonie artystycznym 2006/2007 artystkę uhonorowano „Złotą Maską” za rolę Cherubina w premierze „Wesela Figara” W. A. Mozarta w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Tadeusz Chmielewski
Wybitny pianista koncertujący w kraju i za granicą jako solista i kameralista. Profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, w której kieruje katedrą fortepianu. Honorowy wiceprzewodniczący EPTA (Europejskiego Stowarzyszenia Pianistów-Pedagogów). W latach 1991 - 2001 prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Obecnie członek Zarządu TiFC.
Tadeusz Chmielewski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Marii Wiłkomirskiej. Potem doskonalił umiejętności jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem m.in. prof. Jakowa Zaka. Wielokrotnie brał udział w konkursach pianistycznych, w których zdobywał pierwsze nagrody. Kariera pianistyczna Tadeusza Chmielewskiego rozwinęła się harmonijnie. Artysta koncertował w kraju i za granicą, zdobywając uznanie publiczności i krytyki na wszystkich kontynentach. On sam, jeśli chodzi o koncerty w Polsce, szczególnie ceni sobie występy na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach oraz Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Swoją grę Tadeusz Chmielewski utrwalił na płytach Polskich Nagrań i "Conneseur Society". Znalazły się na nich m.in. komplety dzieł skrzypcowych Beethovena, Brahmsa i Prokofiewa z jego jakże istotnym, pianistycznym udziałem. Tadeusz Chmielewski dokonał także licznych nagrań archiwalnych jako solista dla radiofonii polskich i zagranicznych.
Artysta należy do wąskiego grona najwyżej cenionych pianistów-kameralistów. Nietrudno zauważyć, że jest szczególnym wielbicielem skrzypiec, bowiem najchętniej przyjmuje zaproszenia do współpracy koncertowej i nagraniowej od mistrzyń i mistrzów wiolinistyki. Przez wiele lat występował i nagrywał z Wandą Wiłkomirską. Koncertował też m.in. z Wadimem Brodskim, Barbarą Górzyńską, Keiko Urushihara, Elisą Kawaguti, Kają Danczowską i wiolonczelistą Stanisławem Firlejem. Od kilku lat koncertuje również ze swoim synem, znakomitym skrzypkiem Przemysławem Chmielewskim.
Kameralistyczny kunszt Tadeusza Chmielewskiego doceniono również podczas Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, kiedy to w 1977, 1981 i w 1986 roku otrzymywał nagrody jurorów za najlepsze wykonania partii fortepianu.
Za swoją działalność artystyczną prof. Chmielewski był nagradzany przez Ministra Kultury i Sztuki nagrodami I, II i III stopnia. Praca pedagogiczna zajmuje istotne miejsce w karierze zawodowej artysty. Chmielewski - profesor i kierownik katedry fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi, prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Jest też często zapraszany do jury wielu konkursów pianistycznych w Polsce oraz poza jej granicami. Od 1983 roku juror Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Karola Szymanowskiego, odbywających się w Łodzi.