14 lutego 2010 r.
„Walentynkowo Jazzowo — Kolorowo”
koncert
Koncert w Kościele Środowisk Twórczych miał miejsce dnia 14 lutego 2010 roku - rozpoczął się o godz. 18.00. Wystąpili:
Agnieszka Greinert - śpiew
Aleksandra Lipińska - śpiew
Marcin Janiszewski – akordeon i aranżacje
Wojciech Lipiński – gitara
Bartek Stępień – kontrabas
Radek Bolewski – instrumenty perkusyjne.
Agnieszka Greinert
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec i II stopnia w klasie wokalu. W latach 1991-1995 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na wydziale aktorskim. W 1993 roku na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymała wyróżnienie z rąk samego prof. Aleksandra Bardiniego. W 1996 roku była laureatką I Nagrody na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, a w 1999 roku - również I Nagrody na Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
W 2002 r. otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Estrady w Warszawie. Po studiach współpracowała z Teatrem Nowym w Łodzi, gdzie grała Małgorzatę w „Mistrzu i Małgorzacie” w reż. M. Marczewskiego. W Gliwickim Teatrze Muzycznym występowała jako Sonia Walsk w musicalu „Grają naszą piosenkę” Marvina Hamlischa w reż. Jacka Chmielnika. Współpracuje z Teatrem Arlekin. Obecnie jest aktorką Teatru Muzycznego w Łodzi. Od kilku lat prowadzi zajęcia z piosenki w łódzkiej PWSFTviT.
Nagrody i Wyróżnienia
2002 IV - laureatka Festiwalu Estrady i Sztuki im. L. Solskiego w Warszawie
1999 V - I nagroda na Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej w Warszawie
1996 X - I nagroda na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie
1994 - Stypendium Ministra Kultury i Sztuki
1993 III - Wyróżnienie od Prof. Bardiniego na XIV PPA we Wrocławiu
Praca pedagogiczna
- od 1996 wykładowca Piosenki na Wydziale Aktorskim w PWSFTViT w Łodzi
- 2005 - wykładowca Piosenki w Centrum K. Krawczyka
Recital Piosenek Literackich - „Kobito, na co ci to?”
Występy w programach telewizyjnych
- „Gwiazdy w Grandzie” z udziałem M. Kondrata, J. Machulskiego, P. Sztompke
- Udział w programie Lucjana Kydryńskiego „Wiolinem i basem”
- Udział i dojście do finału programu „Start w TVN meta na scenie” - uzyskanie najwyższej liczby głosów telewidzów
- Benefis Jana Machulskiego
Stała współpraca z muzykami i aranżerami
- Teresą Stokowską-Gajdą
- Marcinem Janiszewskim
Duet Tea for Two istnieje od 2005 r. Tworzą go: Aleksandra Lipińska – wokal i Wojciech Lipiński – gitary.
Aleksandra Lipińska
Jest absolwentką Katedry Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej łódzkiej Akademii Muzycznej, ale zamiłowanie do jazzu skierowało ją w stronę śpiewu. Uczyła się pod okiem Anny Serafińskiej w jej studiu wokalnym, a obecnie jest uczennicą Izy Zając. W roku 2008 koncertem pt. „Ella i Frank” rozpoczęła współpracę z Big Bandem Kielce. W lipcu 2009 r. została laureatką konkursu o Złotą Basztę w ramach X Jazz Baszta Festiwal w Czchowie.
www.myspace.com/aleksandralipinska
Wojciech Lipiński
Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Łodzi, a w roku 2006 uzyskał dyplom studiów podyplomowych w niemieckiej Hochschule für Künste Bremen.
Jest wielkim fanem jazzu. Szczególne zamiłowanie do aranżacji zaowocowało kilkoma koncertami jego autorstwa m.in. „Jazzem w kadrze” poświęconym polskiej muzyce jazzowej goszczącej na srebrnym ekranie (Kurylewicz, Komeda, Korzyński) z udziałem Macieja Strzelczyka, Andrzeja Zielaka, Radka Bolewskiego i Aleksandry Lipińskiej, jak również koncertem „na żywo” na antenie Polskiego Radia Łódź pt. „Kolędy polskie”, do którego zaprosił muzyków jazzowych oraz przedstawieniem muzycznym „Longplay” przygotowanym we współpracy z PWSTiTV w Łodzi.
www.wojciechlipinski.pl
Praca w duecie przynosi muzykom wiele satysfakcji. Podczas koncertów wykonują standardy jazzowe we własnych aranżacjach oraz autorskie kompozycje. Ich wielką inspiracją są niezapomniany duet Elli Fitzgerald i Joe Pass’a, jak również współcześnie tworzący Rebekka Bakken i Wolfgang Muthspiel.
W repertuarze duetu nie brakuje również miejsca na utwory z Kabaretu Starszych Panów, piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej i innych polskich twórców.
Bartosz Stępień
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie kontrabasu prowadzonej przez Władysława Romanowskiego. Wykształcenie jazzowe odebrał na warsztatach jazzowych w Chodzieży i Puławach, prowadzonych przez takich basistów jak Zbigniew Wegehaupt, Andrzej Cudzich, Marcin Pospieszalski oraz wykładowcy z Berkeley Music Academy. Z kwartetem jazzowym „Contraband” zajął pierwsze miejsce w łódzkich zmaganiach jazzowych.
Jest współtwórcą zespołu „Fuzja”, czerpiącego z muzyki jazzowej i klasycznej. Brał udział w nagraniach płyt jazzowych m. in. płyty Macieja Tubisa, na której wykonał solo na kontrabas i orkiestrę smyczkową. Współpracuje z takimi muzykami jak: Janusz Skowron, Maciej Strzelczyk, Maciej Tubis, Włodzimierz Pawlik, Włodzimierz Kiniorski, Witek Janiak oraz Michał Kobojek.
Obecnie swój czas poświęca tworzeniu nowej wizji brzmienia zespołu Musicount, z którym to zespołem planuje nagrać płytę z własnymi kompozycjami.
Marcin Janiszewski
Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz AM w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Nauczyciel akordeonu w PSM I i II st. w Kutnie. W 2000 roku z zespołem „Kontraband” zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi oraz Wyróżnienie podczas Łódzkich Dni Jazzowych „Jazzga 2000”.
Lider zespołu „Marcin Janiszewski Kwartet”, z którym zajął I miejsce w kategorii Muzyki Rozrywkowej oraz Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (grudzień 2001).
I miejsce w kategorii zespołów jazzowych na „Jazz and Pop Festiwal” w Jeleniej Górze (maj 2002),
II miejsce w kategorii jazz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Castelfidardo (Italia, październik 2002 r.).
Laureat Nagrody Stowarzyszenia Jazzowego „Melomani” dla Najlepszego Jazzmana Miasta Łodzi za rok 2002.