21 marca
Spotkanie Chopinowskie z okazji 200-lecia urodzin kompozytora
Program półrecitalu chopinowskiego Tadeusza Chmielewskiego obejmował:
1. Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
2. Mazurek a-moll op. 68 nr 2
3. Mazurek D-dur op. 33 nr 2
4. Walc cis-moll op. 64 nr 2
5. Walc Des-dur op. 64 nr 1
6. Preludium Des-dur op. 28 nr 15
7. Etiuda c-moll op. 10 nr 12
8. Polonez As-dur op.53
Prof. TADEUSZ CHMIELEWSKI
Tadeusz Chmielewski, urodzony w Wilnie, edukację muzyczną rozpoczął pod kierunkiem pedagogów W. Porębiny i E. Rogalskiej. Liceum Muzyczne i studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi ukończył z wyróżnieniem w klasie wybitnej pianistki prof. Marii Wiłkomirskiej. Następnie jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki przebywał na stażu wirtuozowskim w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie . Kształcił się pod kierunkiem wybitnego pedagoga prof. J. Zaka, laureata I nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1937 r.
Brał udział w licznych konkursach i festiwalach zdobywając pierwsze nagrody. Jako solista i kameralista występował na estradach Europy oraz w USA, Kanadzie, Ameryce Południowej i Japonii. Dokonał licznych nagrań archiwalnych - telewizyjnych i radiowych - dla Polskiego Radia, rozgłośni zagranicznych i firm płytowych: Polskie Nagrania, Connesseur Society, CBS, Danacord.
Od 1970 roku współpracował stale z czołową polską skrzypaczką Wandą Wiłkomirską, dokonując nagrań wszystkich dzieł skrzypcowych L. van Beethovena, J. Brahmsa, S. Prokofiewa i K. Szymanowskiego. Występował także z artystami najwyższej klasy jak R. Totenberg, A. Rosand, K. Urishihara, W. Brodski i K. Danczowska. Trzykrotnie otrzymał najwyższe nagrody za wykonanie partii fortepianowej podczas Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego w Poznaniu – w roku 1977, 1981 i 1986. Podobną nagrodę otrzymał na Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui (Włochy) w 1970 r.
Jako pianista – solista brał udział m. in. w Międzynarodowym Festiwalu im. J. Hoffmanna
i J. Paderewskiego, Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach, w Mariańskich Łażniach (Czechy)
oraz wielokrotnie w Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Tadeusz Chmielewski był jurorem licznych konkursów krajowych i zagranicznych m. in. K. Szymanowskiego, Al. Tansmana, M. Magina w Paryżu i w Łodzi, F. Liszta we Wrocławiu,
Konkursów Chopinowskich organizowanych przez Towarzystwo
im. Fr. Chopina w Warszawie.
Oprócz działalności koncertowej jako profesor zwyczajny zajmuje się pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest również twórcą Konkursów Chopinowskich im. Wł. Kędry i M. Magina odbywających się w tej Uczelni.
Przez 25 lat pełnił funkcję Kierownika Katedry Fortepianu. Jego absolwenci zdobywali nagrody i wyróżnienia na konkursach pianistycznych w Polsce i zagranicą. W ostatnim Międzynarodowym Konkursie im. M. Magina w Paryżu dwie pierwsze nagrody przyznano studentom z Jego klasy. W roku 2006 zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w Mariańskich Łażniach został student Piotr Latoszyński - pierwszy Polak w historii tego konkursu. Liczne grono wychowanków Profesora zajmuje odpowiedzialne stanowiska w łódzkiej Akademii Muzycznej oraz w w innych szkołach muzycznych na terenie kraju i za granicą.
Od 2001 r. organizuje Kurs Interpretacji Chopinowskiej w Białymstoku. W latach 1991-2001 pełnił funkcję Prezesa Towarzystwa im. Fr. Chopina w Warszawie. Jest również Honorowym Wiceprzewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Pianistów Pedagogów. Wśród wielu wyróżnień otrzymał m. in. Nagrody Ministra Kultury I, II i III stopnia, Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski, Medal Honorowy im. A. Rubinsteina w Tel-Aviwie. W roku 2008 obchodził jubileusz 45- lecia pracy artystycznej.
JERZY KLECHTA
Urodzony w Łodzi. Od 50 lat związany z Warszawą. Studia w KUL i Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naczelny pisma pracy twórczej „Radar”, twórca programów telewizyjnych m.in. „Bliżej świata”, „Spojrzeń na Polskę”, filmów telewizyjnych i książek poświęconych Janowi Pawłowi II, autor książek podróżniczych i historycznych, w tym obejmujących czasy Wielkiej Emigracji. Autor biografii bohaterów Powstania Listopadowego. Fryderykowi Chopinowi poświęcił dwie książki: „Serce Chopina”i „Duchowość Chopina”.