28 marca 2010 r. – godz. 12.00
Maciej Zychowicz „Droga — Motywy pasyjne”
wernisaż wystawy rzeźby i rysunku
Wernisaż wystawy rzeźby i rysunku w Galerii ECK Logos miał miejsce 28 marca 2010 roku, po niedzielnej mszy świętej.
Maciej Zychowicz
Artysta rzeźbiarz. Urodził się w Będzinie 02 stycznia 1957 roku. W 1976 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W 1981 dyplomowany z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, w 2005 roku uzyskał doktorat w dziedzinie rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2007 pracuje jako adiunkt w Instytucie Edukacji Artystycznej APS - prowadzi pracownię rzeźby.
Rzeźbiarz, medalier, rysownik, malarz oraz projektant wnętrz, tworzący m. in. duże realizacje rzeźbiarskie, głównie o charakterze sakralnym. Od 1995 roku współpracuje z artystą malarzem prof. A. Brinckenem - efektem tej współpracy są wspólnie tworzone obiekty rzeźbiarsko-malarskie. W przeszłości uczestnik opozycji demokratycznej (Studencki Komitet Solidarności) oraz ruchu kultury niezależnej, członek założyciel NZS na ASP w Krakowie, uczestnik reaktywacji w 1989 roku, a potem wiceprezes Okręgu Krakowskiego ZPAP. Współorganizator szeregu wystaw i sympozjów artystycznych. Aktualnie członek rady artystycznej galerii „Krypta u Pijarów” w Krakowie, członek Rady Artystycznej Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
Wybrane realizacje:
- rzeźba i obrazy w kaplicy przy Kościele św. Szczepana w Krakowie
- rzeźby w prezbiterium i Droga Krzyżowa w Kościele św. Jadwigi w Krakowie
- posąg bł. Michała Giedroycia w Kościele św. Marka w Krakowie
- pomnik Mathaeusa Langa w Eggenburgu w Austrii
- pomnik Jana Pawła II w Waszyngtonie
- rzeźba i aranżacja prezbiterium w Kościele św. Bernarda z Clairvaux w Sopocie
- projekty wielu medali m. in. Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Medalu św. Jerzego i Medalu św. Jacka oraz statuetek m. in. Menora Dialogu i Filantrop Roku.
Wspólne realizacje z Adamem Brinckenem:
- aranżacja wnętrza, w tym mensa, rzeźba ołtarzowa, chrzcielnica, Droga Krzyżowa, meble, sprzęty i kaplica w Kościele Chrystusa Króla w Jarosławiu
- aranżacja rzeźbiarsko-malarska prezbiterium, mensa i chrzcielnica w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wejherowie
- prezbiterium w Kościele św. Mikołaja w Gdyni - malarstwo ścienne, rzeźba, mensa ołtarzowa, tabernakulum, aranżacja rzeźbiarsko-malarska (oraz projekty sprzętów w prezbiterium) kościoła przy Seminarium Księży Zmartwychwstańców w Krakowie
- aranżacja architektoniczna i rzeźbiarsko-malarska prezbiterium oraz Droga Krzyżowa w kościele św. Urbana w Kobiernicach.
Artysta miał 12 wystaw indywidualnych w Krakowie, Wiedniu, Eggenburgu, Montrealu , Lipsku , Skoczowie, Warszawie, Toruniu i Bydgoszczy. Wziął też udział w 20 wystawach zbiorowych m. in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie, Rawennie, Rzymie i Gandawie. Jest laureatem Nagrody Fundacji Romerów (Kanada) za twórczość w sztuce sakralnej (pierwsza edycja). Otrzymał Wyróżnienie i Medal na X Biennale Internationale del Bronzetto Dantesco. Jego projekty wygrały konkursy: na medal "Ku Czci św. Brata Alberta i bł. Rafała Kalinowskiego", na aranżację przestrzeni sakralnej "Między światem a tajemnicą" (realizacja w Sopocie), na medal ASP za wyróżniający się dyplom, na Tablicę Pamiątkową ku Czci St. Wyspiańskiego.
Stypendia:
- Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Chrześcijan (Rzym 1986r.)
- Fundacji Janineum (Wiedeń 1988r.)
- Ministerstwa Kultury i Sztuki - 1997 i 1998 r.