16 września 2012 r.
„Duety sakralne”
koncert
Program koncertu
J. S. Bach – Chorał z kantaty 147 Wohl mir, daß ich Jesum habe
W. A. Mozart – Ave Verum
G. B. Pargolesi – Stabat Mater cz. 12 i 13, Quando corpus morietur, Amen
J. S. Bach – Toccata i fuga d-moll
St. Moniuszko – Laudate Dominum
G. Fauré – Ave Verum
T. Dubois – Toccata G-dur
V. Bellini – Angiol di Pace
G. Fauré – Crucifixus
J. S. Bach – Aria z III Suity D-dur (transkrypcja Z. Lampert)
G. Donizetti – Ave Maria
A. L. Webber – Pie Jesu z Requiem
Anna Jeremus-Lewandowska
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Na stałe była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, z którym wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii. Kreowała również pierwszoplanowe role w Operze w Bydgoszczy, w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską. Brała udział w premierach Strasznego Dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago, USA.
Współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.
W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego, Norina w „Don Pasquale”, Adina w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego, Królowa Nocy w „Czarodziejskim flecie”, Konstancja w „Uprowadzeniu z seraju”, Zuzanna w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Violetta w „Traviacie”, Gilda w „Rigoletto” G. Verdiego, Hanna w „Strasznym Dworze” St. Moniuszki, Basia w „Krakowiakach i Góralach” J. Stefaniego oraz Adela w „Zemście nietoperza” J. Straussa, Laura w „Studencie żebraku” K. Millöckera. Była wielokrotnie solistką Festiwali Operowo‑Opertkowych w Ciechocinku.
Przez pięć lat, brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia.
Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny Dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polonia.
Obecnie jest profesorem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest twórcą i dyrektorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie. Swój czas dzieli pomiędzy działalność pedagogiczną, naukową i publicystyczną, ale przede wszystkim aktywną działalność koncertową.
Wydała płyty CD: Odgłosy wiosny, Ave Maria – muzyka sakralna, Najpiękniejsze kolędy, Kolędy polskie - T. Trojanowski, Liryki na sopran z fortepianem - M. Matuszewski.
Monika Kolasa-Hladikova
Ukończyła (z wyróżnieniem) Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi i otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, na studia podyplomowe w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie, w klasie prof. Christiana Elßnera. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich Teresy Żylis–Gara.
Ma w swoim repertuarze i wykonuje partie altowe w najważniejszych dziełach muzyki oratoryjnej – m. in. „Weihnachtsoratorium” J. S. Bacha i „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego, Stabat Mater i Glorii Vivaldiego, wykonywała solowe altowe kantaty J. S. Bacha, Requiem Mozarta. Brała udział w Kijowskim Festiwalu Musik Kiev Fest 2004, występowała w Filharmonii Łódzkiej, Świętokrzyskiej i Lubelskiej, a na Ukrainie w filharmoniach w Sumach, w Winnicy i Charkowie.
Koncertowała w Polsce, Czechach, Niemczech, na Ukrainie, Litwie i w Maroko.
Jest doktorem sztuki, adiunktem na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i pedagogiem Liceum Muzycznego w Łodzi.
Propaguje muzykę czeską, głównie twórczość Antonina Dworzaka, Bohuslava Martinu i Leosza Janaczka. Pieśni tych kompozytorów ukazały się na płycie CD nagranej wspólnie z ukraińskim pianistą Georgijem Kurkovem.
Dokonywała nagrań dla II programu Polskiego Radia, Radia Łódź, Radia Kielce, Radia Olsztyn oraz nagrań telewizyjnych w Polsce i na Ukrainie.
Jest twórcą i przez dwa sezony była Dyrektorem Artystycznym festiwalu „Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim”. .
Komponuje piosenki poetyckie i piosenki dla dzieci do własnych tekstów.
Stanisław Kowalczyk
Jest absolwentem Instytutu Muzykologii KUL w dwu specjalnościach: organy i muzykologia. Był przez kilka lat organistą w Archikatedrze Łódzkiej. Występuje jako solista i kameralista na Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Organowej. W dorobku artystycznym ma płyty z muzyką organową, kompozycje i aranżacje dla teatrów i zespołów muzyki kościelnej. Pracuje jako nauczyciel organów i przedmiotów teoretycznych w szkołach kościelnych i państwowych.