15 lutego 2015 r. – godz. 12.00
Mirosław Grzelak „Szukając Oblicza. Monotypia”
wernisaż wystawy
Prace prezentowane w galerii Logos stanowią głównie wybór z rozpoczętego przed laty cyklu Szukając Oblicza. Są to prace o tematyce religijnej, dla których inspiracją była ikonografia postaci Chrystusa oraz lektura Biblii. Odnajdziemy w nich nawiązania m.in. do Całunu Turyńskiego, Mandylionu i tradycyjnego motywu chusty św. Weroniki. Fascynujące jest śledzenie, jak w sztuce na przestrzeni wieków przedstawiano Chrystusa, począwszy od malowideł w katakumbach, poprzez ikony aż do sztuki współczesnej. Rodzi się pytanie — które wizerunki są najbliższe Osoby? Które są najwierniejsze pierwszym przedstawieniom? Czy różne, zachowane do dzisiaj — nie ręką stworzone obrazy — naprawdę są bliskie pierwowzorowi?
Oczywiście, pytania te przekraczają granice sztuki, wchodząc w obszar wiary i teologii.
A może Prawdziwego Oblicza należy szukać w innych ludziach lub w swoim sercu?
Próbą poszukiwania i medytacji nad Obliczem są prezentowane wizerunki. Zapewne subiektywne i niedoskonałe, ale wyrosłe na glebie wieloletniego kontaktu ze sztuką sakralną. Powstawały one również często przy okazji projektowania moich większych prac w kościołach.
Świadom jestem, że nawiązując do Oblicza Chrystusa, zaledwie próbuję dotknąć Tajemnicy. Zachęcam artystów do podejmowania takiego tematu, takiego wyzwania...
Dla mnie przedstawianie postaci Chrystusa jest nieodłącznie związane z chrześcijaństwem, bo mówi o wcieleniu Boga. Może tylko nieco ewoluować forma plastyczna tych przestawień, tak jak zmienia się świadomość ludzi.
Przy tworzeniu prac z cyklu Szukając Oblicza najczęściej preferuję technikę monotypii (jednej odbitki), która będąc połączeniem bezpośredniego gestu i odbitki, rysunku i malarstwa, wydała mi się szczególnie odpowiednia do tego typu przedstawień. Prezentowany cykl jest otwarty i mam nadzieję go kontynuować.
Mirosław Grzelak
Mirosław Grzelak studiował w latach 1980-1986 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego).
W 1987 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków od 1990 roku.
Brał udział w kilkudziesięciu wystawach. Miał dziewięć wystaw indywidualnych.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i aranżacją wnętrz. Tworzy także grafiki, rzeźbę i tkaninę artystyczną. Szczególne znaczenie ma dla niego ikona (od 1987 roku) oraz technika mozaiki, którą zaczął stosować w 1999 roku. Zarówno w rysunku jak i w malarstwie przejawia zainteresowanie różnymi stylami i technikami. W jego twórczości odnaleźć można przedstawienia figuratywne, a także abstrakcję (np. malarstwo zaprezentowane na wystawie w galerii ZPAP Na piętrze w 2014 roku).
Na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczął cykle, które kontynuuje: Szukając Oblicza (w rysunku, malarstwie, grafice, monotypii oraz w postaci instalacji z kamieni) i malarskie — Wejścia oraz od 2013 roku — Z dziennika podróży. W swoim dorobku ma projekty i realizacje wystroju wnętrz sakralnych. Wykonał kilkadziesiąt kompozycji w technice mozaiki, w tym prace o charakterze monumentalnym. Jest autorem wielu ikon i obrazów o tematyce religijnej. Jego prace niejednokrotnie otrzymywał św. Jan Paweł II.
W 2008 roku brał udział w międzynarodowej konferencji i wystawie Ikona dziś, zorganizowanej w Warszawie, podczas której miał okazję zaprezentować szerzej swoją twórczość sakralną.
Inspirują go lektury i podróże. Szczególnie wielokrotne pobyty we Włoszech i Grecji rozbudziły w nim fascynację sztuką antyku, wczesnochrześcijańską i średniowieczną. Sztukę przeszłości, w której zawierają się ideały prawdy, dobra i piękna, odbiera jako nadal żywe źródło dla człowieka poszukującego. Analizuje również sztukę współczesną, czego wyrazem jest odwiedzanie ważnych ekspozycji, jak choćby kolejnych edycji Biennale w Wenecji.
Jego prace znajdują się w kościołach, instytucjach i zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.