22 marca 2015 r. – godz. 19.00
Giovanni Battista Pergolesi „Stabat Mater”
koncert
W wykonaniu:
Alina Adamski-Raitarovskyi — sopran
Małgorzata Pietrzykowska — sopran
Kwartet smyczkowy „Wieniawski”
w składzie:
Ryszard Osmoliński — I skrzypce
Monika Sylwia Osmolińska — II skrzypce
Róża Wilczak-Płaziuk — altówka
Arkadiusz Płaziuk — wiolonczela
Alina Adamska
urodziła się 12. 08. 1991 roku w Leśnicy (woj. opolskie). Naukę muzyki rozpoczęła w wieku siedmiu lat, ucząc się gry na fortepianie pod okiem mgr Sybili Czech. Następnie kontynuowała naukę w PSM I st. w Strzelcach Opolskich oraz w PSM II st. w Opolu w klasie klarnetu mgr Michała Kowalskiego. W opolskiej szkole muzycznej zaczęła też pobierać pierwsze lekcje śpiewu u mgr Barbary Malinowskiej-Rudy. W latach 2007-2009 śpiewała w chórze Filharmonii Opolskiej. W 2010 roku została studentką Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Krystyny Rorbach. Wiedzę wokalną pogłębiała na kursach, m.in. Ewy Biegas, Bogdana Makala, Udo Rheinemanna, Izabelli Kłosińskiej, Eytana Pessena, Brendy Hurley, Matthiasa Rexroth. Podczas swojej nauki koncertowała w Polsce, zarówno na Opolszczyźnie, jak i na ziemi łódzkiej oraz w Niemczech, np. w Kammeroper Schloss w Rheinsbergu, Katedrze w Kevelaer oraz we Frankfurcie nad Menem. W 2013 roku została stypendystką Programu Erasmus, w ramach którego studiowała w Coservatorio di Musica F. Venezze w Rovigo w klasie Prof. Luisy Giannini. Obecnie jest uczestniczką programu szkolenia młodych talentów Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. W październiku 2014 roku młoda artystka z sukcesem debiutowała na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi jako Rozyna w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego oraz, w tymże miesiącu, wygrała konkurs Bursztynowej Struny we Włocławku. Następnie w grudniu 2014 roku nastąpił debiut operetkowy jako Arsena w „Baronie Cygańskim” J. Straussa. Alina miała przyjemność pracować z wieloma wspaniałymi muzykami, m.in. Martą Kosielską, Tobiasem Kochem, Bartoszem Żurakowskim, Bogusławem Dawidowem, Dalią Atlas, Stefano Celeghinem, Arturem Czereszewskim, Marcinem Wolniewskim, Eraldo Salmierim. Chcąc rozwijać dalej swoje umiejętności i stwarzać szanse innym, zorganizowała Międzynarodowe Warsztaty Wokalno-Sceniczne „Opera Connecting People” w Łodzi. Regularnie współpracuje z Młodzieżową Orkiestrą Leśnica, uświetniając swoim głosem koncerty o szczególnej randze.
Małgorzata Pietrzykowska - mezzosopran
urodzona 8 listopada 1991 roku w Łodzi. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II-go stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, w klasie fletu poprzecznego. Obecnie studentka roku dyplomowego Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, pod kierunkiem dr hab. Jolanty Gzelli. W 2012 roku zadebiutowała partią Księcia Orłowskiego w spektaklu „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W tym samym roku brała udział w musicalu „Cień” Wojciecha Młynarskiego, wcielając się w postać Królewny. W 2013 roku wzięła udział w spektaklach „Krainy uśmiechu” w Teatrze Muzycznym w Łodzi (Baronowa) oraz spektaklach musicalu „Łódź Story” Włodzimierza Korcza (postać Magdy). W 2014 roku wystąpiła na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi realizując partię Berty z op. „Cyrulik Sewilski”. Obecnie pracuje nad partią Tatiany z op.” Eugeniusz Oniegin”, którego spektakle odbędą się wiosną tego roku. Bierze udział w licznych koncertach, projektach artystycznych i sesjach naukowych na terenie województwa łódzkiego i nie tylko. Jest stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa oraz Rektora macierzystej uczelni. Jest również laureatką III nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy”. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach wokalnych pod kierunkiem takich profesorów jak: Teresa Żylis-Gara, Izabella Kłosińska, Agata Młynarska-Klonowska, Jerzy Artysz, Piotr Łykowski, Stefano Ragni, Udo Reinemann, Włodzimierz Zalewski.
The Wieniawski String Quartet — Kwartet Smyczkowy „Wieniawski”
założony został w 1992 r. przez Ryszarda J. Osmolińskiego przy Łódzkim Domu Kultury, gdzie odbyły się też pierwsze koncerty. Członkami zespołu są łódzcy artyści muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi i pedagodzy łódzkich uczelni artystycznych. Zespół występuje z powodzeniem na koncertach i festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą. W 1993 r. ansambl wystąpił m.in. na koncertach w Chicago, w Mexico City i w Acapulco. W 1995 r. kwartet nagrał dla Telewizji Łódź dwa filmy muzyczne: „Miniatura w Kwartecie” i „ Wieniawski w Miniaturze” m.in. z utworami Fr. Kreislera i H. Wieniawskiego w opracowaniu Ryszarda Osmolińskiego. W 2003 r. zespół wystąpił na festiwalu „Muzyka Na Politechnice”, a w 2005 r. na estradzie Filharmonii Łódzkiej oraz w Archiktedrze Łódzkiej na Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej wspólnie ze znakomitym skrzypkiem polskim Konstantym Andrzejem Kulką. Od kilku lat zespół występuje systematycznie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sokolnikach, gdzie członkowie kwartetu prowadzą też Mistrzowskie Kursy Muzyczne dla młodzieży. Kwartet współpracuje m.in. z Ewą Piasecką, Urszulą Kryger, Ziemowitem Wojtczakiem, Mario Carbotta, Andrzejem Delongiem, Satomi Yasutaniya, Maciejem Łabeckim i innymi artystami, Członkowie zespołu grają na oryginalnych, mistrzowskich instrumentach o specjalnie dobranej, szlachetnej barwie dźwięku.