13 listopada 2017 r. (poniedziałek) godz. 19.00

Adam Strug (Warszawa)

„Leśmian”

Akademia Muzyczna, ul. Żubardzka 2

Szczepan Pospieszalski — trąbka
Hipolit Woźniak — buzuki
Mateusz Kowlaski — kontrabas
Wojciech Lubertowicz — bębny obręczowe
Adam Strug — wokal, akordeon

fot. Jacek Poremba dla Ruchu Muzycznego

Adam Strug

to śpiewak i instrumentalista, poeta, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, etnomuzykolog, scenarzysta filmów dokumentalnych, lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki. Zajmuje się głównie sztuką wokalną, ale nie stroni od form czysto instrumentalnych. Jego piosenki wykonują Stanisław Soyka, Wojciech Waglewski, Mieczysław Szcześniak, Janusz Prusinowski Trio oraz grupy folkowe.

Powołał do życia zespół śpiewaczy „Monodia Polska”, wykonujący polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Sam Strug pisze o muzyce polskiej, że jest „najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza.” W muzyce ludowej odnajduje barokowe partytury klasztorne i dworskie, które ludzie prości uznali niegdyś za własne, a dołożone przez nich elementy bynajmniej nie odebrały tej muzyce szlachetności.

W dzieciństwie chodził do szkoły muzycznej, gdzie uczył się gry na akordeonie. Nie skończył jej jednak, ponieważ zauważył, że „im dalej jest od szkoły, tym częściej sięga do instrumentu.” W 1986 zdobył I nagrodę na olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych, „Śpiewajmy poezję” za aranżacje wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Tryumfował na festiwalach w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Przez 8 lat uczył się pieśni tradycyjnych od Wincentego Nasiadko, śpiewaka pogrzebowego spod Łomży, chroniąc je przed zapomnieniem.

Na koncercie jubileuszowym Teatru Logos Adam Strug zaprezentuje projekt „Leśmian”. Program pochodzi z płyty nagranej w roku 2014 ze Stanisławem Soyką.

<< poprzednie wydarzenie