5 listopada 2017 r. (niedziela) godz. 19.00

Bogusław Kierc (Wrocław), Franciszka Kierc-Franik (Wrocław), Lech Wieleba (Szwajcaria)

„Tak się leci czyli krótkie opowiadania o przemijaniu”

Teatr Powszechny – Scena Kameralna, ul. Legionów 21

wierszem — Bogusław Kierc (Wrocław)
tańcem — Franciszka Kierc-Franik (Wrocław)
muzyką — Lech Wieleba (Szwajcaria)

fot. Grzegorz Gałasiński

Bogusław Kierc

to artysta, którego twórczość rozgrywa się na wielu obszarach. Jest znakomitym lirykiem i cenionym aktorem. Debiutował na planie „Popiołów” Andrzeja Wajdy w roli Krzysztofa Cedro. Grał w kilku teatrach Polski, a od roku 2000 pracuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Pisze eseje o malarstwie i poezji, jest znawcą przede wszystkim twórczości Rafała Wojaczka i Juliana Przybosia. Tematem naczelnym jego własnej poezji jest mistyka, ale blisko natury i ciała człowieka.

Debiutował w kinie, ale jego aktorska droga wiedzie przez teatry. Wśród jego dokonań są kreacje w spektaklach Jerzego Jarockiego, Andrzeja Witkowskiego, Anny Augustynowicz, Krystyny Meissner, Pawła Passiniego. Jako reżyser współpracował z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze i Teatrem Lalek w Wałbrzychu.

W latach 1990-92 był dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. Przez wiele lat uczył m.in. elementarnych zadań aktorskich we wrocławskiej PWST. Jest laureatem Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010). Z Teatrem LOGOS Bogusław Kierc współpracował dziesięciokrotnie w roli reżysera, aktora, scenografa bądź autora scenariuszy.

 

Franciszka Kierc-Franik

Długoletnia solistka Bałtyckiego Teatru Tańca, gdzie kreowała główne partie m.in. Julię w „Romeo i Julii”, Klarę w „Dziadku do Orzechów”, Kopciuszka w „Kopciuszku”, Salome w „Salome” R. Straussa, Hermię w „Śnie Nocy Letniej”. Pracowała ze znaczącymi choreografami: Izadorą Weiss, Jirim Kylianem, Emilem Wesołowskim, Patrickiem Delcroix, Hansem Henningiem Paarem, Eugenio Scigliano, Romanem Komassą, Ewą Wycichowską i Jarosławem Stańkiem. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi w Bangkok's International Festival of Dance and Music, Tanzfestival Bielefeld, Istanbul Theatre Festival czy rodzimych Dniach Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie oraz Festiwalu Teatrów Tańca w Poznaniu.

Jest laureatką wielu konkursów i nagród m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego za rolę Julii w spektaklu „Romeo i Julia” w choreografii Izadory Weiss oraz Nagrody im. Jana Kiepury dla najlepszej tancerki 2009 roku.

Współpracowała również z Operą Wrocławską oraz Teatrem Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu, biorąc udział w spektaklach z repertuaru zarówno tańca klasycznego jak „Jezioro Łabędzie” w choreografii Victora Smirnova-Golovanova i Ewy Wycichowskiej czy współczesnego — „Swing! Duke Ellington Show” w reżyserii i choreografii Jarosława Stańka.

Z własnym monodramem wystąpiła na XX Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

 

Lech Wieleba

to kontrabasista i kompozytor, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej i Berklee School of Music w Bostonie. Grał w Orkiestrze Opery i Filharmonii Bałtyckiej i wielu europejskich zespołach, pisze muzykę dla teatru i telewizji. Od roku 1984 mieszka i pracuje za granicą. Jest twórcą projektu „Poetic Jazz”.

następne wydarzenie >>

<< poprzednie wydarzenie