6 listopada 2017 r. (poniedziałek) godz. 20.00

Małgorzata Hutek z Atom String Quartet i Agą Derlak

„Psalmy Dawidowe”

Kościół MBZ, ul. Łąkowa 42

Księga Psalmów to zbiór 12 kompozycji Małgorzaty Hutek do tekstów „Psalmów Dawidowych”. Utwory zostały zaaranżowane na głos, fortepian oraz jazzowy kwartet smyczkowy. Aranżacjami zajął się Nikola Kołodziejczyk — pianista, kompozytor, aranżer, dwukrotny zdobywca nagrody Fryderyk.

Projekt „Psalmów” to próba współczesnej interpretacji utworów, które powstały wiele wieków temu. Są one nośnikiem doświadczenia człowieka, jego historii, zmagań, zwycięstw i porażek, wątpliwości i wiary. Wyrastają one z religijnego doświadczenia Żydów, jednak z tego bogactwa czerpią również chrześcijanie. Na fundamencie chrześcijańskim wyrosła polska kultura, a teksty „Psalmów” wielokrotnie inspirowały polskich artystów na przestrzeni wieków.

Małgorzata Hutek — wokal
Aga Derlak — fortepian

Atom String Quartet
Dawid Lubowicz — skrzypce
Mateusz Smoczyński — skrzypce
Michał Zaborski — altówka
Krzysztof Lenczowski — wiolonczela

 

Małgorzata Hutek

Wokalistka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów.
Urodziła się w Łodzi. Swoją muzyczną drogę rozpoczęła od nauki gry na skrzypcach, potem uczęszczała do klasy saksofonu w szkole muzycznej I i II stopnia. Odkrywcą jej jazzowych predyspozycji był pianista i pedagog Witold Janiak.

W 2013 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na specjalności wokalistyka jazzowa w klasach: Anny Stępniewskiej oraz Grzegorza Karnasa.

W trakcie studiów rozpoczęła współpracę z muzykami: Nikolą Kołodziejczykiem, Grzegorzem Masłowskim oraz Michałem Kapczukiem, z którymi w 2014 roku nagrała swoją debiutancką płytę „Grounded in love”. Na płycie znalazły się autorskie kompozycje Małgorzaty Hutek.

Płytę rekomendowali Grażyna Auguścik i Jan Ptaszyn Wróblewski.

„Małgorzata Hutek jest cudna, przekonywająca. Nie chowa się za nikim. Fajne piosenki, świetnie zagrane. Jej głos jest inny i nie potrzebuje się z nikim utożsamiać. Po angielsku śpiewa pewnie, świeżo, mocno. Gratuluję bardzo ładnej płyty.”
Grażyna Auguścik — wokalistka jazzowa

„Z dużą satysfakcją wysłuchałem muzycznego projektu p. Małgorzaty Hutek, zatytułowanego „Underground in Love”. Jest ciekawy artystycznie i ambitny, a jednocześnie na tyle atrakcyjny, aby zdobyć sobie mnóstwo zwolenników. Napisany i wykonany z dużym profesjonalizmem.”
Jan Ptaszyn Wróblewski

W roku 2012 otrzymała stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego „Dla Młodych Kreatywnych” w kategorii Młody Twórca.
W 2013 roku otrzymała nagrodę Prezydenta m. Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana Grand Prix Melomani.
W 2014 roku nagrała dla TVP Łódź autorski koncert „Życie jest chwilą”.

Jej koncerty można było usłyszeć m.in. na festiwalu Miastograf 2009 w zabytkowej obiekcie EC1 w Łodzi, Geyer Music Factory 2011. Jej koncert odbył się również w roku 2011 w Filharmonii Łódzkiej z okazji Inauguracji Nowego Roku Kulturalnego Województwa Łódzkiego. Koncertowała na Jazz Jamboree 2013 w Warszawie, w projekcie United States of Beta. Uczestniczyła w wielu muzycznych projektach m. in. w Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi, gdzie współpracowała z Krzysztofem Herdzinem oraz koncercie ku pamięci Bogusława Meca „Na pozór” realizowanym przez TVP.

W 2016 roku wystąpiła na Jubileuszowym Koncercie w Teatrze Wielkim w Łodzi z okazji 85-lecia Radia Łódź i TVP Łódź.

W 2017 roku została zaproszona przez twórców Biblii Audio Superprodukcji do napisania oraz wykonania Psalmu II.

W roku akademickim 2016/2017 podjęła studia na Wydziale Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

Aga Derlak

Pianistka Aga Derlak to liderka Aga Derlak Trio. Za swój debiutancki album „First Thought” otrzymała w 2016 roku nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategorii Jazzowej — Fonograficzny Debiut Roku.

Kształciła się u Michała Tokaja, Zbigniewa Namysłowskiego oraz Pawła Tomaszewskiego. Jest studentką Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Wraz ze swoim triem została nagrodzona na licznych konkursach jazzowych m.in. Jazz Juniors 2013, Przeglądzie Zespołów Jazzowych z Gdyni 2013, Krokus Jazz Festival 2015, Czech Jazz Contest 2015 oraz Zilina International Jazz Competition 2016.

fot. Ivon Wolak

Atom String Quartet

to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych. Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości — oprócz jazzu — słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista — Michał Zaborski oraz wiolonczelista — Krzysztof Lenczowski. Wszyscy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Cairo Jazz Festival, Katara European Jazz Festival, Festival Veranos de la Villa Madrid, Gaume Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, Jazzycolors Festival Paris, Salzburger Festspiele, Jazz Jamboree czy Solidarity of Arts. Atom String Quartet jest także pierwszym i jedynym polskim zespołem, który wystąpił na europejskich targach jazzowych jazzahead! w Bremie (2015).

Zespół nagrał cztery autorskie płyty: wyróżnioną nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku — „Fade In” (2011), „Places” (2012) za którą otrzymał „Fryderyka” w kategorii Album Roku — Muzyka Jazzowa oraz „AtomSPHERE” (2015), która była nominowana do „Fryderyka” 2016 w kategorii Album roku muzyka jazzowa. Wszystkie płyty ukazały się nakładem wytwórni Kayax. W 2017 roku ukazał się czwarty album zespołu „Seifert”, na którym znalazły się kompozycje wybitnego polskiego skrzypka jazzowego — Zbigniewa Seiferta w interpretacji muzyków kwartetu. Wydawcą płyty jest Fundacja im. Z. Seiferta.

W tym samym roku ukazały się także dwie inne płyty, z udziałem zespołu: wspólny koncertowy krążek Zakopower i Atom String Quartet oraz „Made in Poland”, nagrana razem z orkiestrą Leopoldium na której obok kompozycji Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Mikołaja Góreckiego znalazły się także utwory Krzysztofa Lenczowskiego („Iława” i „Namysłowiak”) oraz Dawida Lubowicza („Ballada o śmierci Janosika”).

Istotne miejsce w dyskografii zespołu zajmują albumy koncertowe ze specjalnymi projektami, takie jak: Leszek Możdżer and Friends „Live in Berlin Philharmonic III”, Grzech Piotrowski World Orchestra „Live in Gdańsk”, String Big Band „Live in Trójka”, oraz Dorota Miśkiewicz „Piano.pl”. Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych artystów, można ich usłyszeć na płytach: Zakopower („Drugie pół”), Kayah („Transoriental Orchestra” i „Gdy pada śnieg”), Natalia Kukulska („Ósmy plan”), Cezariusz Gadzina („The Fifth Element”), Rafał Grząka („Atom Accordion Quintet”), Grażyna Auguścik („Inspired by Lutosławski”), Tomasz Wendt („Behind The Strings”).

Atom String Quartet jest laureatem wielu nagród, min.: „Grand Prix Stowarzyszenia Melomani” w kategorii Nadzieja Melomanów (2010) i Zespół roku (2016), „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja (2012) oraz „Mateusza Trójki” (2015) w kategorii Muzyka Jazzowa — Wydarzenie. Od początku swojej działalności muzycy Atom String Quartet zajmują wysokie miejsca w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, w tym wielokrotnie pierwsze miejsce w kategorii Zespół Akustyczny.

Kwartet współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Vladislav „Adzik” Sendecki, Mino Cinelu, Paolo Fresu, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Jerzy Maksymiuk, André Ochodlo, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Marek Moś, Natalia Kukulska, Kayah, Aga Zaryan, Janusz Olejniczak, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Andrzej Smolik, a także zespołami: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Leopoldinum, Elbląska Orkiestra Kameralna, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Sinfonia Viva, Kapela Góralska Sebastiana Karpiela-Bułecki.

następne wydarzenie >>

<< poprzednie wydarzenie