9 listopada 2017 r. (czwartek) godz. 18.15 i 21.30

Teatr Witkacego (Zakopane)

Julien Green „Nieprzyjaciel”

reż. Andrzej Dziuk

Węgrzynowice 16

fot. Marcin Szyndler

Julien Green „Nieprzyjaciel”

scenariusz, scenografia, opracowanie muzyczne, reżyseria: Andrzej Dziuk

kierownik projektu: Marzena Wnuk

współpraca: Jolanta Solska, Natalia Sosna, Katarzyna Nodzyńska i Arkadiusz Kudła

występują: Emilia Nagórka, Dominik Piejko, Piotr Łakomik

W spektaklu wykorzystano utwór Fritza Kreislera „Danse Espagnole (Granados)” w wykonaniu Nigela Kennedy’ego.

fot. Marcin Szyndler

Zakopiański Teatr Witkacego to na planie polskiej kultury scena szczególna. Powstał w roku 1985 z inicjatywy studentów i absolwentów Wydziałów Aktorskiego i Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie jako przestrzeń do realizowania ich artystycznej samodzielności i wspólnych poszukiwań. Dla aktorów zakopiańskiego teatru najcenniejszą cechą ich spektakli jest przeżycie metafizyczne, przekazanie „dziwności istnienia”, dialog z każdym, niepowtarzalnym widzem.

Teatr z Zakopanego zaprezentuje w Łodzi „Nieprzyjaciela” — sztukę Juliena Greena (1900-98), francuskiego pisarza pochodzenia amerykańskiego, autora dramatów, dzienników i powieści poruszających problemy psychologiczne, moralne i filozoficzne. Motywami typowymi dla jego utworów były najciemniejsze strony życia i postaci potępieńców. We wczesnych dziełach Green analizuje ludzkie uczucia, a późniejsza twórczość odzwierciedla zwrot ku katolicyzmowi, obrazuje walkę dobra ze złem.

„Nieprzyjaciel” („L’ennemi”) powstał w roku 1954. Scenerią spektaklu jest dom letniskowy, którego klimat tworzą ludzie i duchy. Do pary młodych ludzi przybywa nocą w gościnę przyrodni brat mężczyzny, a wraz z nim tytułowy Nieprzyjaciel. Kim naprawdę jest — odpowiedzi może być wiele. Spektakl dla widzów powyżej 16 lat.

następne wydarzenie >>

<< poprzednie wydarzenie