3 listopada 2017 r. (piątek) godz. 19.00

Andrzej Róg (Kraków)

„Kamień na kamieniu” wg tekstu W. Myśliwskiego

monodram

Teatr Powszechny – Scena Kameralna, ul. Legionów 21

„Kamień na kamieniu” to powieść obyczajowa Wiesława Myśliwskiego, uważana za jedno z najważniejszych dzieł nurtu wiejskiego polskiej literatury powojennej. Dzieło jest obszerną sagą wiejskiego życia oraz ludowego spojrzenia na świat.

Główny bohater to Szymon Pietruszka, jeden z czterech synów ubogiej rodziny, którego burzliwe losy stają się odzwierciedleniem losów i doświadczeń polskiej wsi w pierwszej połowie XX wieku. Pietruszka przeżył okupację hitlerowską, partyzantkę, przemiany powojenne, był urzędnikiem i milicjantem, a pod wpływem licznych doświadczeń stał się filozofem i wnikliwym obserwatorem świata. Opowiada jak z dostatku można dojść do biedy, ale też jak odbić się od dna i stać się kimś ważnym.

Udział biorą:
Szymek Pietruszka — Andrzej Róg
Akordeonista — Jacek Hołubowski
Reżyser światła — Ada Bystrzycka

fot. Marcin Urban

Andrzej Róg jest aktorem Teatru STU, reżyserem, piosenkarzem, członkiem Kabaretu Loch Camelot. Współpracuje ze scenami Krakowa, Tarnowa, Łodzi, z Grupą Rafała Kmity i Piwnicą św. Norberta. Jego sylwetkę kojarzyć też można z wieloma produkcjami filmowymi i telewizyjnymi. W swej adaptacji „Kamienia na kamieniu” koncentruje się na zagadnieniach dotyczących własnego pokolenia i młodych ludzi żyjących tu i teraz. Podąża za słowami samego pisarza: Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym.

Za rolę w spektaklu „Kamień na kamieniu” otrzymał Główną Nagrodę Aktorską na XLI Tyskich Spotkaniach teatralnych 2014.

następne wydarzenie >>

<< poprzednie wydarzenie