4 listopada 2017 r. (sobota) godz. 19.00
Pietro Ballestrero, Achille Succi (W³ochy)
koncert
Ko¶ció³ ¦rodowisk Twórczych, ul. M. Sk³odowskiej–Curie 22
4 listopada 2017 r. (sobota) godz. 19.00
Pietro Ballestrero, Achille Succi (W³ochy)
koncert
Ko¶ció³ ¦rodowisk Twórczych, ul. M. Sk³odowskiej–Curie 22
Achille Succi — klarnet basowy
Pietro Ballestrero — gitara klasyczna
G³êboki d¼wiêk i szeroka gama klarnetu basowego Achille Succi pozwalaj± na dialog z nylonowymi strunami gitary akustycznej, a ka¿dy z instrumentów mo¿e albo brzmieæ osobno, albo harmonijnie i rytmicznie wspiera drugi. Kontrapunkt, otwarta dynamika i wielka ró¿norodno¶æ d¼wiêków wydobywanych przez duet odpowiada bogactwu oryginalnych kompozycji, pêtli, krótkich melodii i pie¶ni. Projekt ten charakteryzuje niezwyk³a mieszanka jêzyka wspó³czesnego jazzu, improwizacji i lirycznych uczuæ wsparta wp³ywami muzyki popularnej, przy jednoczesnej kontynuacji poprzednich prac Ballestrero.
Achille Succi i Pietro Ballestrero po raz pierwszy rozpoczêli wspó³pracê w 2006 roku, nagrywaj±c razem p³ytê „Linnas”, a wraz z Ballestrero gra³ tak¿e gitarzysta Francesco Saiu.
W 2013 mieli okazjê spotkaæ siê ponownie przy okazji festiwalu „STRADE DEL CINEMA” (Aosta), kiedy to skomponowali i zagrali ¶cie¿kê d¼wiêkow± do starego niemego filmu „Le mystere des roches de Kador”. Przy tej okazji Pietro i Achille po raz pierwszy zagrali w duecie.
We wrze¶niu 2016 duet nagra³ album „Roots”, wydany kilka miesiêcy pó¼niej przez wytwórniê Velut Luna. By³a to 4. p³yta Ballestrero wydana przez tê wytwórniê.
„Roots” zaprezentowano po raz pierwszy na koncercie w roku 2017, podczas turyñskiej edycji festiwalu jazzowego.
„Lubiê czerpaæ inspiracjê z natury. Parê miesiêcy przed nagraniem z Achille by³em w Puglia, na po³udniu W³och, gdzie mia³em okazjê zobaczyæ nieprawdopodobne pole staro¿ytnych drzew oliwnych. Jedno z nich nazywa siê Grande Vecchio i ma ponad 3000 lat. Bardzo du¿e wra¿enie zrobili na mnie ci przodkowie, którzy widzieli tak wiele z naszej historii, a ich widok sprawi³, ¿e zacz±³em my¶leæ o naszych korzeniach z tej bli¿szej i dalszej historii. S³owo ROOTS wyda³o mi siê idealne do opisania pomarszczonych i powykrêcanych drzew, ale zawiera tak¿e w sobie szersz± gamê znaczeñ, istoty tego, sk±d pochodzimy, czego do¶wiadczamy i co nas formuje emocjonalnie, jakiej muzyki s³uchamy. Ciekawe, ¿e korzenie stanowi± tak¿e fundament w nutach muzycznych.”
Pietro Ballestrero
fot. Stefano Fusaro
Pietro Ballestrero
Gitarzysta i kompozytor, ur. w 1973 r. Studiowa³ muzykê od 10 roku ¿ycia, chodz±c na zajêcia z muzyki klasycznej i jazzu do ró¿nych nauczycieli w³oskich, ale tak¿e za granic±. Ma wiele do¶wiadczeñ muzycznych. Bra³ udzia³ w czterech edycjach Siena Jazz Summer Festival, wielu ró¿nych warsztatach, np. z Dave Liebmanem, Johnem Abercrombie, Johnem Stowell, czy trzydniowych zajêciach z Ralphem Townerem w ramach Nuoro Jazz summer courses. To ostatnie do¶wiadczenie wraz z lekcjami z brazylijskim gitarzyst± Nelsonem Veras mia³y wielki wp³yw na jego osobisty styl, szczególnie wzmocniony wyborem gitary akustycznej.
Równocze¶nie z muzyk±, studiowa³ tak¿e matematykê na Uniwersytecie Turyñskim (W³ochy), który ukoñczy³ z najlepszym wynikiem w roku 1997. Miêdzy 2003 a 2006, bra³ udzia³ w „Permanent workshop of musical research” pod kierunkiem Stefano Battaglia w ramach „Siena Jazz foundation”. W 2008 z³o¿y³ najlepiej oceniony dyplom w Jazz Music w konserwatorium „G.Verdi” w Turynie (W³ochy).
Dzia³alno¶æ artystyczna
Jego dzia³alno¶æ artystyczna rozpoczê³a siê w roku 1999. Nagra³ 5 p³yt jako leader, ale tak¿e bra³ udzia³ w wielu innych projektach. Gra³ na znacz±cych festiwalach we W³oszech i za granic±, np. „Linguaggi jazz” (W³ochy), „I suoni delle Dolomiti” (W³ochy), „ECK” (Polska), „Miasto” (Polska), „Chalon dans la rue” (Francja). Komponowa³ muzykê dla teatru, wspó³pracuj±c z grup± „Stalker” (W³ochy). Koncertowa³ wraz z Andrea Ayassot, Achille Succi, Alex Rolle, Marco Tardito, Furio di Castri, Gianluca Petrella, Aldo Mella, Lucia Minetti, Marco Decimo, Gabriele Mirabassi i wieloma innymi. Na gruncie muzyki wspó³czesnej wspó³pracowa³ z Ezio Bosso, Giacomo Agazzini, Claudia Ravetto, Roberta Bua, Roberto Tarenzi, Valerio Iaccio oraz z grup± „Orchestra da tre soldi”
Dzia³alno¶æ edukacyjna
Pietro Ballestrero pracowa³ jako nauczyciel gitary i improwizacji w „Centro Jazz Torino” w latach 1999 - 2012. Od roku 2012 uczy³ w szkole „Jazz school Torino” a tak¿e w szkole „Pietro Canonica” Moncalieri (Turyn). W roku szkolnym 2016/17 uczy³ w szkole SFOM (Aosta). Pracowa³ przy 11 edycjach muzycznych kursów letnich w Perinaldo (IM, W³ochy), ucz±c gitary jazzowej, muzyki i technik improwizacji muzyki klasycznej.
Dyskografia
Qfwfq, SCARABORECCHI (1999)
Pietro Ballestrero quartet, LA CASA DEGLI SPECCHI (2003)
Lucia Minetti, LUZ (2004)
Pietro Ballestrero Francesco Saiu LINNAS (2006)
ORCHESTRA DA TRE SOLDI (2007)
Pietro Ballestrero trio PELLE (2008)
Marco Tardito OISEAUX ENSEMBLE (2011)
Demo Barbieri Ballestrero & Tiberti GARAGE (2011)
Pietro Ballestrero ensemble with Gabriele Mirabassi KYRA (2012)
ORCHESTRA DA TRE SOLDI VOLII (2013)
Pietro Ballestrero Achille Succi ROOTS (2016)
phot. Palma Fiacco
Achille Succi
Saksofonista, klarnecista, kompozytor jazzowy
urodzony w Modenie, 23 czerwca 1971 r.
Studia muzyczne
G³ównie samouk. Bra³ udzia³ w warsztatach jazzowych: Henghel Gualdi (1986), Siena Jazz (1988 i 1994); IASJ Scholarship (International Association of School of Jazz), warsztaty w Rimon School w Tel Aviv, w 1995; Umbria Jazz Berklee Clinics 1992; wygra³ stypendium na jeden semestr do Berklee College of Music w Boston (1993); zajêcia z formacji orkiestralnej w „O.F.P. Orchestra” w Bolonii (1994-95); stypendium „Pépinieres Europeénnes Pour Jeunes Artistes”, trzymiesiêczna rezydentura w Rhythmic Consevatory w Kopenhadze (styczeñ – marzec 1997); zajêcia z Davidem Liebmanem w Stroudsburg (USA), 1997 i 1999.
Biografia
Achille Succi wybrany zosta³ ostatnio „jednym z europejskich muzyków, których nale¿y ¶ledziæ przez kolejne 10 lat” (Bill Schoemaker, Giornale della musica, styczeñ 2010), a z kolei dziennikarz Mario Gamba okre¶la go jako „geniusza w³oskiego jazzu” (Alias, 20 Marzec, 2010).
Urodzony w Modenie, we W³oszech, w roku 1971, jest samoukiem i laureatem kilku stypendiów, które pozwoli³y mu studiowaæ w jednych z najlepszych szkó³ na ¶wiecie (Berklee, D.Liebman masterclasses, Kopenhagen Rhythmic conservatory, Siena Jazz).
Wspó³pracowa³ z wieloma artystami, w tym z Uri Caine, Ralph Alessi, Sylvie Curvoisier, Steve Swell, Louis Sclavis, Ernst Reijseger, Pierre Dorge i Franco D'Andrea. Ponadto wspó³pracowa³ przy nagrywaniu wielu p³yt, a tak¿e wystêpowa³ w wielu miejscach na ¶wiecie.
Jako leader, Achille nagra³ 2 p³yty: „Shiva's dance” i „Terra”, oraz w duecie z basist± Salvatore Maiore: „Pequenas flores do inferno”.
Wraz z Fabrizio Puglisi i Alberto Capelli, za³o¿yli „Atman group”, z któr± wydali 2 p³yty.
Z pianist± Christopherem Culpo nagra³ w³a¶nie „Fresh Frozen” dla wytwórni „El Gallo Rojo”. Na p³ycie s³ychaæ tak¿e trêbacza Orena Marshalla.
Achille Succi uczy muzyki w Nonantola (Modena), a tak¿e prowadzi warsztaty w kilku w³oskich miastach. Od roku 2001 uczestniczy w warsztatach Siena Jazz, a ostatnio uczy³ tak¿e na In.Jam. Od 2006 uczy tak¿e gry na klarnecie i technik improwizacji w konserwatorium Ferrara, Bologna i Brescia.
Co o nim mówi±:
Succi jest jak wolny ptak i ³atwo wpasowuje siê w ka¿d± sytuacjê z krêgu melancholijnego piêkna czy zorganizowanego chaosu.
(Budd Kopman, Allaboutjazz.com)
Mimo tego, ¿e jako leader nie wystêpuje czêsto, urodzony w Modenie saksofonista i klarnecista, Achille Succi wydaje siê byæ najlepszym wyborem, gdy tylko jaki¶ w³oski kompozytor ma ochotê „podkrêciæ” swój projekt i wlaæ w niego trochê ¿ycia.
(Ken Waxman)
Szukaj±c ludycznie zabarwionych melodii, dziwnego rytmu czy nieco niezwyk³ej instrumentacji, nale¿y rozwa¿yæ grupê, w której Achille Succi potrafi ujarzmiæ saksofon altowy, acz przy tej okazji gra³ na klarnecie basowym i prowadzi³ silny kwartet wraz z Beppe Caruso, który pierwszorzêdnie gra³ zarówno na tubie, jak i na puzonie, basist± i wiolonczelist± Salvatore Maiore, a tak¿e Roberto Dani, wyj±tkowym perkusist±. Kompozycje Succi s± bogate we wpadaj±ce w ucho melodie, a rytmiczne fale wci±gaj± s³uchacza coraz bardziej.
(Bill Schoemaker)
nastêpne wydarzenie >>
<< poprzednie wydarzenie